Wszystko o pompach ciepła - Goleniewski.pl
M

Zadzwoń do nas

782 907 901
81 749 00 01

Lub napisz

pompy.ciepla@goleniewski.pl
info@goleniewski.pl

Skontaktuj się z nami

M

Zadzwoń do nas

782 907 901
81 749 00 01

Lub napisz

pompy.ciepla@goleniewski.pl
info@goleniewski.pl

Skontaktuj się z nami

Wszystko

O pompach ciepła

Na czym polega działanie pompy ciepła?

W przeciwieństwie do kotłów gazowych, czy stałopalnych, pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, które dzięki spalaniu generuje ciepło. Pobiera ona energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych (tzw. Dolne źródło ciepła) takich jak powietrze, grunt czy woda a następnie przetwarza na ciepło potrzebne do ogrzania domu czy ciepłej wody użytkowej. Często można usłyszeć, że to darmowa energia. Owszem, ciepło z powietrza czy z gruntu jest co prawda za darmo, jednak praca pompy wymaga jeszcze udziału energii elektrycznej, za którą już należy zapłacić. Udział energii elektrycznej w procesie ogrzewania jest jednak niewielki w stosunku do wyprodukowanej energii cieplnej, dlatego pompy ciepła uznaje się za jedne z najbardziej efektywnych energetycznie źródeł ogrzewania.

Czym jest dolne i górne źródło ciepła

Dolne źródło ciepła to inaczej medium, z którego pompa pozyskuje energie cieplną. Są to powietrze, grunt i woda.

Obecnie najprostsze i najtańsze w instalacji są pompy typu powietrze-woda. Pozyskują one energię cieplną bezpośrednio z powietrza (nawet w ujemnych temperaturach). Z kolei pompy, które pozyskują energię z gruntu należy wyposażyć w odpowiedni system odbioru ciepła z dolnego źródła. Są to kolektory pionowe, do których trzeba wykonać odwierty lub kolektory poziome, czyli rury zakopane płasko pod ziemią na głębokości 1,5 – 1,8 m.

Ostatnim rodzajem dolnego źródła są wody podziemne i powierzchniowe

Sposób działania powietrznej pompy ciepła

Pompa zasysając powietrze odbiera z niego ok 5 stopni Celsjusza. Odpowiedzialny za to jest znajdujący się w parowniku czynnik, który jest zawsze chłodniejszy od otoczenia. Ogrzany czynnik zaczyna parować i trafia do sprężarki. Sprężarka podnosi jego ciśnienie, a tym samym temperatura pary się mocno zwiększa, trafiając do skraplacza (wymiennika, który przekazuje ciepło do np. domowej instalacji grzewczej).

Skroplony czynnik chłodniczy trafia z powrotem do obiegu, przechodząc przez zawór rozprężny gdzie jego ciśnienie i temperatura spada. Zaczyna się kolejny cykl pracy.

SPLIT czy MONOBLOK? Jakie są różnice?

Pompa ciepła typu MONOBLOK

Pompa ciepła typu MONOBLOK to urządzenie, w którym cały układ gazowy jest hermetycznie zamknięty w jednostce zewnętrznej już na etapie produkcji. Do budynku pompa przekazuje gotową ciepłą wodę, która następnie jest rozdzielana na potrzeby ogrzewania lub c.w.u. dzięki temu do instalacji pomp MONOBLOK nie potrzeba specjalnych uprawnień. Montaż jest szybki i łatwy.

Ze względu na wykonanie układu chłodniczego przez producenta, z reguły nie są wymagane okresowe przeglądy pompy. Markowe pompy typu MONOBLOK są perfekcyjnie wyciszane.

Pompa ciepła typu SPLIT

W pompach typu SPLIT jednostka zewnętrzna i wewnętrzna pompy połączone są układem gazowym. Wymiana ciepła następuje dopiero w jednostce znajdującej się w budynku. Tego typu urządzenia są tańsze w produkcji natomiast ich montaż może przeprowadzić tylko instalator ze specjalnymi uprawnieniami, który musi wykonać połączenie gazowe obu jednostek.

Sprawność pompy splitowej spada wraz ze wzrostem długości połączenia gazowego jednostek.

Czym jest COP?

COP (ang) (ang. Coefficient of Performance) to inaczej współczynnik efektywności pompy ciepła.

Najprościej można to określić jako stosunek mocy wytworzonej przez pompe na potrzeby ogrzewania do ilości energii zużytej w tym celu.

Przykładowo jeśli pompa wytwarza 5 kW mocy cieplnej zużywając 1 kW prądu to COP wynosi 5

Im wyższy COP tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że COP różnych pomp należy porównywać dla takich samych temperatur zewnętrznych jak i temperatur zasilania c.o.

Przykładowo ogrzewając wode do 35 stopni przy temperaturze zewnętrznej +7 stopni możemy osiągnąć COP np. 5

Zupełnie inaczej będzie to wyglądało dla temperatur ujemnych. Przy temp zewnętrznej -7 COP może wynościć ok 3 (np. COP 3,26 pompa Stiebel Eltron HPA-O 10 Premium) a przy – 15 stopni około 2,5 (np. COP 2,49 pompa Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus, COP 2,69 HPA-O 13 Premium

Porównanie parametrów pomp powinno być przeprowadzane dla jak najniższych temperatur zewnętrznych

Pamiętaj!

Odpowiednio dobrana pompa ciepła
zapewnia komfort cieplny i niskie zużycie prądu.