Na czym polega działanie pompy ciepła? - Goleniewski.pl
M

Zadzwoń do nas

782 907 901
81 749 00 01

Lub napisz

pompy.ciepla@goleniewski.pl
info@goleniewski.pl

Skontaktuj się z nami

M

Zadzwoń do nas

782 907 901
81 749 00 01

Lub napisz

pompy.ciepla@goleniewski.pl
info@goleniewski.pl

Skontaktuj się z nami

Na czym polega działanie pompy ciepła?

W przeciwieństwie do kotłów gazowych, czy stałopalnych, pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, które dzięki spalaniu generuje ciepło. Pobiera ona energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych (tzw. Dolne źródło ciepła) takich jak powietrze, grunt czy woda a następnie przetwarza na ciepło potrzebne do ogrzania domu czy ciepłej wody użytkowej. Często można usłyszeć, że to darmowa energia. Owszem, ciepło z powietrza czy z gruntu jest co prawda za darmo, jednak praca pompy wymaga jeszcze udziału energii elektrycznej, za którą już należy zapłacić. Udział energii elektrycznej w procesie ogrzewania jest jednak niewielki w stosunku do wyprodukowanej energii cieplnej, dlatego pompy ciepła uznaje się za jedne z najbardziej efektywnych energetycznie źródeł ogrzewania.

Czym jest dolne i górne źródło ciepła

Dolne źródło ciepła to inaczej medium, z którego pompa pozyskuje energie cieplną. Są to powietrze, grunt i woda.

Obecnie najprostsze i najtańsze w instalacji są pompy typu powietrze-woda. Pozyskują one energię cieplną bezpośrednio z powietrza (nawet w ujemnych temperaturach). Z kolei pompy, które pozyskują energię z gruntu należy wyposażyć w odpowiedni system odbioru ciepła z dolnego źródła. Są to kolektory pionowe, do których trzeba wykonać odwierty lub kolektory poziome, czyli rury zakopane płasko pod ziemią na głębokości 1,5 – 1,8 m.

Ostatnim rodzajem dolnego źródła są wody podziemne i powierzchniowe

Sposób działania powietrznej pompy ciepła

Pompa zasysając powietrze odbiera z niego ok 5 stopni Celsjusza. Odpowiedzialny za to jest znajdujący się w parowniku czynnik, który jest zawsze chłodniejszy od otoczenia. Ogrzany czynnik zaczyna parować i trafia do sprężarki. Sprężarka podnosi jego ciśnienie, a tym samym temperatura pary się mocno zwiększa, trafiając do skraplacza (wymiennika, który przekazuje ciepło do np. domowej instalacji grzewczej).

Skroplony czynnik chłodniczy trafia z powrotem do obiegu, przechodząc przez zawór rozprężny gdzie jego ciśnienie i temperatura spada. Zaczyna się kolejny cykl pracy.